Na początek zdefiniujmy sobie czym jest czarnoksięstwo, jako, iż wiele z funkcjonujących w obiegu definicji czyni tu duże uogólnienia, spowodowane sztucznym podziałem na magię czarną, białą i szarą. Na początku kilka cytatów z angielskiej Wikipedii dla pobieżnego naświetlenie tematyki:
"W terminologii antropologicznej czarnoksiężnik różni się od czarodzieja, ponieważ nie używa narzędzi fizycznych do przeklinania. Jego maleficum postrzegane jest jako rozciągająca się od jakiejś niematerialnej jakości wewnętrznej."
"Historycznie etykieta czarnoksiężnika została zastosowana do nazwania praktyk, w których ludzie wpływają na umysł, ciało lub własność innych wbrew ich woli."
"maleficum - termin odnoszący się do jakiegokolwiek aktu magicznego, którego celem jest zaszkodzenie lub śmierć ludziom lub mieniu - jest często postrzegana jako cecha biologiczna lub nabyta umiejętność."
Mamy zatem dwie główne cechy, które odróżniają czarnoksięstwo od czarostwa:
-umiejętność wpływania na otoczenie w sposób magiczny bez posiłkowania się narzędziami magicznymi
-umiejętność narzucania innym swojej woli przy pomocy siły umysłu ("jakość wewnętrzna")
Spróbujmy zatem podsumować powyższe i uformować w ten sposób definicję czarnoksięstwa...
Czarnoksięstwo - dziedzina magii, której cechą szczególną jest narzucenie innym swojej woli lub wymuszenie określonych zmian, przy pomocy siły własnego umysłu, bez potrzeby stosowania narzędzi magicznych. Rozpatrywana jest najczęściej pod kątem "czarnej magii" oraz "maleficum" z uwagi na ingerencję w sposób inwazyjny i bezdyskusyjny oraz postrzeganie jej wpływu jako wymuszenie określonej zmiany. Głównym rdzeniem powodującym określoną zmianę nie jest tu jak w czarostwie, odpowiednie zastosowanie narzędzi magicznych a umysł maga, który sam w sobie jest wystarczającym narzędziem.
Czarnoksiężnicy pomimo umiejętności wpływania na otoczenie bez jakichkolwiek narzędzi magicznych, często posiłkowali się "czarną księgą" bądź "księgą czarnej magii" od której wzięła się ich nazwa, a w której to zapisana była ich wiedza w zakresie czarnoksięstwa.
Pozornie możemy zatem dokonać podziału na magię czarną i białą i do tej pierwszej przypisać czarnoksięstwo. Tworzy to jednak pewnego rodzaju problem, gdyż czarna magia z założenia jest wykorzystaniem magii w złych intencjach, których celem jest głównie wyrządzenie krzywdy innym. Dlaczego ów problem się pojawia? Aby to zrozumieć przyjrzyjmy się temu, czym jest egzorcyzm.
Egzorcyzm jest najczęściej identyfikowany jako "obrzęd poświęcenia mający na celu uwolnienie człowieka, zwierzęcia, miejsca lub przedmiotu od złego ducha". Stosuje się w tym celu księgę zawierającą określone formuły, które mają zmusić "złego ducha", aby podporządkował się on egzorcyście, a następnie został wypędzony. Z perspektywy definicji czarnoksięstwa egzorcyzm jest zatem działaniem czarnoksięskim a egzorcysta staje się w tym świetle czarnoksiężnikiem (osobą praktykującą czarnoksięstwo). Czarnoksięstwu przypisuje się jednak działanie w złych intencjach (łac. "maleficum"), a te kłóci się z intencją egzorcyzmu, która wcale nie jest zła, chociaż posługuje się środkami bezpośrednio identyfikowanymi z czarnoksięstwem (m. in. narzucenie własnej woli). Tu podział na magię białą i czarną się rozmywa. W tym momencie dostrzegamy, iż nie można wiązać czarnoksięstwa tylko i wyłącznie z czarną magią, gdyż sposób w jaki czarnoksiężnik wykorzysta swoje umiejętności jest uwarunkowany od jego intencji i ani czarnoksięstwa nie można przypisać jednoznacznie do czarnej magii, ani nie można stosować tych terminów zamiennie, ponieważ nie każde działanie, które można nazwać "czarną magią" może być nazwane aktem czarnoksięskim. Pomimo to jednak czarnoksięstwo jest usilnie sprowadzane do praktyk czarnomagicznych (w złych intencjach), gdyż tak się już po prostu przyjęło w społeczeństwie a przyjęcie innego stanowiska wiązałoby się z przyznaniem, iż Kościół Katolicki praktykuje czarnoksięstwo, które zgodnie z doktryną tej religii jest zabronione i powinna być przez Kościół zwalczane. W praktyce jednak działania czarnoksięskie nie różnią się wiele od działań ezgorcysty katolickiego - i jeden i drugi narzuca swoją wolę w sposób inwazyjny, aby osiągnąć określony efekt. Różnią ich jedynie kwestie odmiennych interesów i trochę innego podejścia do swoich praktyk.
Wiele osób na tym etapie identyfikuje czarnoksięstwo z magią chaosu z uwagi na liczne podobieństwa jakie pomiędzy jednym a drugim zachodzą. System magii chaosu jak najbardziej znajduje się w dużej mierze na fundamencie czarnoksięstwa, gdyż wpływ na otoczenie odbywa się tutaj poprzez działanie umysłu jako głównego narzędzia zmiany. Błędem byłoby jednak postawienie pomiędzy nimi znaku równości z uwagi na poniższe:
1. Magia chaosu jako system powstała niecałe 50 lat temu. Czarnoksięstwo istnieje w zasadzie od zawsze.
2. Czarnoksięstwo jest dziedziną magii. Magia chaosu systemem praktyki magicznej - nie zaś dziedziną.
3. Nie każdy czarnoksiężnik jest zapoznany z magią chaosu i nie każdy musi być chaotą, aby być czarnoksiężnikiem.
4. Magia chaosu uwzględnia w swoim systemie "praktykę zmiennych wierzeń" której czarnoksiężnik nie musi stosować.
Umówmy się zatem dla jasności w tym zakresie - magia chaosu wykorzystuje wiele elementów przypisywanych do dziedziny czarnoksięstwa, jednak nie każdy czarnoksiężnik jest chaotą. Magia chaosu nie ma monopolu na czarnoksięstwo tak samo jak satanizm nie ma monopolu na magię. Czarnoksięstwo jest po prostu pewną formą magii (jej dziedziną), która to jako niezwykle praktyczna została włączona w system magii chaosu. Pojęcia te jednak nie są tożsame.
Adnotacja: oryginalny artykuł został napisany przeze mnie w dniu 18 lipca 2017r i wszelkie jego kopie również są mojego autorstwa.
0 Komentarze