Pomimo licznych "dowodów" w świecie nauki, które przemawiają za tym, iż reinkarnacja jest nawet nie tyle możliwa, co jest faktem, który ciężko podważyć, wiele osób w społeczeństwie którym żyjemy nie wierzy w reinkarnacje.
Wśród nich najbardziej wyróżniają się wierzący chrześcijanie, którzy twierdzą, że reinkarnacja nie może mieć miejsca, gdyż jest to sprzeczne z naukami Kościoła i samą wiarą chrześcijańską. Ale czy aby zawsze tak było? Na początku przytoczmy tutaj cytat ze Starego Testamentu w którym Jahwe zapowiada "Oto ja poślę Wam proroka Eliasza, zanim przyjdzie wielki i straszny dzień Pana" [Ml 3:23]. Co ważne Eliasz żył w pierwszej połowie IX wieku p.n.e., Księga Malachiasza powstała natomiast w V-IV wieku p.n.e. Zapowiada więc ona powtórne przyjście proroka Eliasza, który nie żyje już wtedy od co najmniej 300 lat. Ok, teraz, gdy już znamy treść tej zapowiedzi przytoczmy kolejne cytaty z Biblii. Tym razem już z Nowego Testamentu.
Jako pierwszego cytatu użyje tego w którym Jezus mówi o Janie Chrzcicielu (ściętego z rozkazu Heroda Agrypy) - "Jeżeli zaś chcecie to przyjąć, on jest Eliaszem, który miał przyjść. Kto ma uszy, niechaj słucha" [Mt 11:14-15] oraz "I pytali go uczniowie, mówiąc: Czemu więc uczeni w Piśmie powiadają, że wpierw ma przyjść Eliasz? A On, odpowiadając im, rzekł: Eliasz przyjdzie i wszystko odnowi. Lecz powiadam Wam, że Eliasz już przyszedł i nie poznali go, ale zrobili z nim, co chcieli (...). Wtedy zrozumieli uczniowie, że mówił do nich o Janie Chrzcicielu" [Mt 17:10-13]. Podobne treści znajdują się również w innych Ewangeliach:
1. "Potem Jezus udał się ze swoimi uczniami do wiosek pod Cezereą Filipową. W drodze pytał uczniów: "Za kogo uważają Mnie ludzie?". Oni Mu odpowiedzieli: Za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za jednego z proroków" [Mk 8:27]
2. "A gdy schodzili z góry, przykazał im, aby nikomu nie rozpowiadali o tym, co widzieli, zanim Syn Człowieczy nie powstanie z martwych. Zachowali to polecenie, rozprawiając tylko między sobą, co znaczy powstać z martwych. I pytali Go: Czemu uczeni w Piśmie twierdzą, że wpierw musi przyjść Eliasz? Rzekł im w odpowiedzi: (...) Eliasz już przyszedł i uczynili mu tak, jak chcieli, jak o nim jest napisane" [Mk 9:9-13]
3."On jest tym, o którym napisano: Oto posyłam mego wysłańca przed Tobą, aby Ci przygotował drogę" [Łk 7:27]
4. "Gdy raz modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: Za kogo uważają Mnie tłumy? Oni odpowiedzieli: Za Jana Chrzciciela; Inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał" [Łk 9:18-19]
5. "Takie jest świadectwo Jana. Gdy Żydzi wysłali do niego z Jerozolimy kapłanów i lewitów z zapytaniem: Kto ty jesteś?, on wyznał, a nie zaprzeczył, oświadczając: Ja nie jestem Mesjaszem. Zapytali go: Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem? Odrzekł: Nie jestem. Czy ty jesteś prorokiem? Odparł: Nie!" [J 1:19-21]
W pierwszym przytoczonym przeze mnie cytacie Jezus zwraca uwagę "Jeśli zaś chcecie to przyjąć" i dopiero później stwierdza kategorycznie "on jest Eliaszem", co daje do zrozumienia, że Jan Chrzciciel jest ponownie wcielonym (reinkarnowanym) Eliaszem, lecz nie każdemu będzie dane to przyjąć (świadczy on o tym, że wiedza o reinkarnacji była wiedzą tajemną, a więc wiedzą nie dla wszystkich). Mimo to bazując na Ewangelii wg. św. Jana 1:19-21 można także śmiało stwierdzić, że sam Jan Chrzciciel nie zdawał sobie z tego do końca sprawy (jako że temu zaprzeczał). Nie mniej wiara w reinkarnacje jest tu dość dobrze widoczna. Zwraca uwagę również jeden z cytatów powyżej (Łk 9:18-19) w którym to właśnie reinkarnacja jest wyrażona jako zmartwychwstanie. Warto tu też przytoczyć słowa Jezusa z Ewangelii św. Jana, gdzie ten oświadcza: "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwa Bożego" [J 3:3].
Dlaczego zatem współczesne chrześcijaństwo nie uznaje reinkarnacji, pomimo tylu przesłanek na to wskazujących z Biblią włącznie? Odpowiedź brzmi - Sobór w Konstantynopolu w 550r n.e., gdzie z poduszczenia cesarza Justyniana i jego małżonki Teodory potępił doktrynę reinkarnacji i jej zwolenników. Zaznaczyć tu warto, że przeciwko uchwałom tego Soboru protestował biskup Rzymu (papież) Wirgiliusz, a Kościół Zachodu protestował przeciwko nim jeszcze przez następne 70 lat. I tak właśnie wykluczono reinkarnację z religii chrześcijańskiej (a przede wszystkim w odłamie katolickim) uznając ją za herezje. Reinkarnację, która już prawie 2500 lat temu była traktowana przez wtajemniczonych w wiedzę ezoteryczną niczym fakt niepodważalny.
Adnotacja: oryginalny artykuł został napisany przeze mnie w dniu 9 kwietnia 2017r i wszelkie jego kopie również są mojego autorstwa.
1 Komentarze
Zdecydowanie zgadzam się z tymi wnioskami .
OdpowiedzUsuń