Kiedy czarować? - czas na rytuały

 


Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie "Kiedy najlepiej czarować?" komuś kto nie zajmuje się magią na codzień prawdopodobnie odpowiedziałbym dość ogólnie udzielając odpowiedzi w stylu "jak najszybciej" lub "gdy tylko będziemy na to gotowi". Ktokolwiek miał jednak styczność z magią choćby minimalnie, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż niektóre pory, dni czy nawet godziny nadają się do pewnych intencji/celów o wiele bardziej od innych. Nadają się bardziej z prostej przyczyny - są wtedy bardziej skuteczne. Ta przyczyna w zupełności wystarcza. I tak oto możemy tu dokonać pewnego podziału, który opisze dokładniej poniżej.

1. Cykl Roczny lub "Cykl Słońca"
Rok jak każdy z nas wie doskonale, dzieli się na 4 pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Każda z tych pór roku wynika z ruchu obiegowego Ziemi po jej ekliptyce wokół Słońca i można tu wyróżnić dwie równonoce (ekwinokcjum) oraz dwa przesilenia. Równonoce następują w momencie, w którym Słońce przechodzi przez zodiakalny punkt Barana (wiosna) lub punkt Wagi (jesień). Przesilenia natomiast w momencie, w którym Słońce przechodzi przez zodiakalny punkt Raka (lato) lub Koziorożca (zima). Pory te w tym roku wypadają w dniach następujących:

20.03.2021 godz. 10:37 = równonoc wiosenna
21.06.2021 godz. 05:31 = przesilenie letnie
22.09.2021 godz. 21:20 = równonoc jesienna
21.12.2021 godz. 16:58 = przesilenie zimowe
(dane godzinowe pochodzą z kalendarza Google)

To właśnie w oparciu o przesilenia i równonoce świętujemy takie święta jak: Wielkidzień, Noc Kupały, Święto Plonów, Święto Godowe / Ostara, Litha, Mabon, Yule / Wielkanoc, Boże Narodzenie / itp.
Wiele z tych niezwykle ważnych świąt uznawanych w wielu kulturach wręcz za najważniejsze są zorganizowane właśnie wokół tych pór czasowych i jako, że każde z nich posiada inne formy ceremoniałów, których nie odprawia się w żadnym innym czasie to wypada o nich wspomnieć na samym początku.

2. Cykle Księżyca
Wyjątkowo rozpowszechnioną formą w dobieraniu pór dla rytuałów (zwłaszcza w magii wicca), a także wyjątkowo prostą do określenia czy zapamiętania jest dobór czasu dla rytuałów wedle cykli Księżyca (wykorzystując magnetyzm Księżyca), gdzie wygląda to w sposób następujący:

>Księżyc przybywający = Praktyki, które mają przynieść wzrost (analogicznie do przybywającego Księżyca) i przyciągnięcie większej ilości zdrowia, pieniędzy, miłości lub czegokolwiek czego ma przybywać
>Księżyc ubywający = Analogicznie do powyższego tylko celem jest nie wzrost a ubywanie - odpędzenie czegoś, ograniczenie lub oddalenie
>Pełnia = Noc pełni Księżyca jest u niektórych czasem na oddanie mu czci i uznania, jak również poświęcenia chwili na sprawy, które są dla nas ważne w danym miesiącu (chwila na refleksje). Podczas pełni aktywność za równo ludzi jak i całej przyrody jest największa, wobec czego wiele osób zajmujących się magią wykorzystuje ten fakt do rytuałów, które w innych fazach Księżyca mogłyby po prostu nie wyjść lub być o wiele mniej efektywne. Magnetyzm jest wtedy największy wobec czego wzmacniać się także mogą niektóre z umiejętności uznawanych za nadnaturalne a niektóre praktyki okultystyczne jak choćby OOBE mogą być o wiele łatwiejsze do sukcesywnego przeprowadzenia
>Nów = Czas w którym Księżyca nie widać w ogóle, gdyż Ziemia zasłania go w całości tak, iż nie pada na niego światło. W tej porze wedle wierzeń jednych, nie należy odprawiać czynności magicznych w ogóle, a wedle wierzeń innych jest to czas idealny na magię związaną z niszczeniem i szkodzeniem innym. Fazy Księżyca możecie sprawdzić m.in. tutaj: https://www.kalendarz-365.pl/ksiezyca/fazy-ksiezyca.html

3. Dni Tygodnia
Zajmując się okultyzmem trochę dłużej zaczniemy zauważać, iż poza określonymi cyklami księżycowymi wiele systemów magicznych stosuje także podział na dni tygodnia przypisane do konkretnych planet. I tak oto mamy je przypisane wedle następującego schematu:

Niedziela / Sunday (od "Sun's day") = Słońce
Poniedziałek / Monday (od "Moon's day) = Księżyc
Wtorek / Tuesday (od "Tiw's day) = Mars
Środa / Wednesday (od "Wodan's day) = Merkury
Czwartek / Thursday (od "Thor's day) = Jupiter/Jowisz
Piątek / Friday (od "Freya's day) = Wenus
Sobota / Saturday (od "Saturn's day) = Saturn

W oparciu o dni tygodnia powstał także przypis aniołów (którym nie każdy będzie zainteresowany, ale wypada o nim chociaż wspomnieć) na kolejno wg. powyższych dni tygodnia: Michał, Gabriel, Samael, Rafał, Sachiel, Anael, Kasjel.

Wracając jednak do naszych planet niewielu interesuje się faktem, dlaczego akurat te dni są przypisane do określonych planet. Aby to zrozumieć musimy się przyjrzeć chaldejskiemu systemowi podziału czasu wedle godzin planetarnych (https://www.astrology.com.tr/planetary-hours.asp) i tu cytuje:
"Chaldejski system określania godzin planetarnych wskazuje względną prędkość orbitalną planet. Z punktu widzenia heliocentryczneo ta sekwencja wskazuje również względną odległość planet od środka ich orbit, tj. odległość planet od Słońca (z punktami przełączania Słońca wraz z Ziemią w kolejności) i odległością Księżyca od Ziemi. Z tradycyjnej geocentrycznej perspektywy porządek chaldejski pokazuje także układ sfer planetarnych." - co zatem widzimy podział ten nie bierze się znikąd i nie jest tylko i wyłącznie abstrakcyjnym podziałem czasu do zastosowań w okultyzmie.
Ok, dlaczego jednak ta planeta (ewent. ciało niebieskie) i ten dzień tygodnia? A no dlatego, iż ropoczynają one wybrany dzień przy wschodzie Słońca tj. są władcami pierwszych godzin danego dnia tygodnia, stając się tym samym "władcami dnia tygodnia". Oznacza to, iż w systemie chaldejskim rządzą one godziną w której "wstaje Słońce".

4. Określone tranzyty planetarne
Skoro mowa już o planetach to wypada wspomnieć również o synchronizacji niektórych rytuałów z określonymi zdarzeniami astrologicznymi (tj. tranzytami planetarnymi), które miałyby wzmocnić ich wagę w kontekście, który w astrologii reprezentują. Są one wtedy niczym innym jak spotęgowaniem naturalnych zależności astrologicznych, które i tak już występują. Pomimo to również się je wykorzystuje.

5. Określone godziny (godziny planetarne)
Godziny planetarne jak wyżej wspomniano są godzinami, których władcą planetarnym wedle chaldejskiego systemu podziału czasu są określone planety. Tu także zgłębiając tajniki okultyzmu natrafimy na specyficzne rytuały dla których konieczne będzie odprawienie określonego rytu w godzinie wybranego władcy planetarnego (idealnym przykładem niech będą tu choćby Saturn czy Słońce). Dla każdego władcy planetarnego przypisuje się jednak również rytuały, które najlepiej w tym czasie wykonywać. I tak intencyjność takich rytuałów wyglądać będzie następująco:

Słońce = życzenia, sukces, szczęście, wszechstronne
Księżyc = kobiece, zmiany, emocje, tajemnice, obchodzenie się z kobietami
Mars = entuzjazm, energia, pasja, ochrona, konkurencja, cokolwiek wymagające konkurencji lub determinacji
Merkury = prawo, edukacja, podróże, myślenie, komunikacja, kontakt z rodzeństwem, medyczne
Jupiter/Jowisz = wzrost (uważaj, o co prosisz, otrzymasz to w dużej mierze!), powodzenie, hazard, spekulacje, miłosierdzie, długodystansowe podróże
Wenus = miłość, luksus, piękno, dekoracja, zakupy do romantycznych lub twórczych rzeczy, przyjemności
Saturn = długoterminowe sprawy, kariera, instytucje (takie jak więzienia, małżeństwa, szpitalne), inwestycje, władca Karmy, dobra pora na czary odwracające.

6. Określone godziny (symbolizm liczbowy i pozostały)
Wśród niektórych rytów zdarzają się również takie, które organizowane będą wedle pewnych zależności numerologicznych (np. 00:00, 00:15, 00:23, 2:30, 03:00, 04:44, 06:00, 12:00, 18:00, 23:00, 23:23 itp.) a także geometrycznych (np. 00:00, 03:00, 00:55, 06:00, 12:00 itp.) czy też uwzględniających godziny symboliczne po pewnych zdarzeniach (jak choćby miesięcznica, rocznica, 100-lecie itd. urodzin, śmierci, pożaru, spotkania, małżeństwa, wypadku czy czegokolwiek czego waga jest dla nas znacząca).

Adnotacja: oryginalny artykuł został napisany przeze mnie w dniu 7 października 2017r i wszelkie jego kopie również są mojego autorstwa.

0 Komentarze